Řecko

Kolem Korintského zálivu a Atény

Fotogalerie s popisky je zde: vytahni-paty-do-recka6.webnode.cz

Hlavní ingredience řeckého koktejlu byly starověk, moře a hory. Přidala se dobrodružná složka, kterou představovaly přesuny a dokonce i společenská složka, tedy lidé, které jsem potkávala. Pohybovala jsem se v širším okolí Korintského zálivu, prošla místy, o kterých se učí od základní školy. Tato cesta byla trochu jiná než ostatní, nepobíhala jsem v horách, ale kolem kolébky evropské civilizace, plácala jsem se v modromodrých průzračných vodách, koukala na zasněžené vrcholky hor v dáli, obdivovala starověká města, středověké hrady a muzea nedozírných hodnot.

Kdo? Zas jen moje maličkost. Vzdala jsem velikonoční vaření, pečení, smejčení i tradice a jela.

Jak? Z Prahy do Atén s Aegean Airlines. Let přesně navazoval na konec vyučování a stihla jsem ho díky Jirkově luxusní Hondě, která se uvolila dopravit mě na letiště. Zpátky mě dostal Ryan do Vídně a Flix do Prahy právě včas, abych stihla šampíčko s Pavlikem a výuku. Zkrátka dobře využitý čas.

Co bylo? Atény, Nafplio, Epidauros, Mykény, Korint, Ancient Korint, Korintský průplav, Loutraki, Aigio, Patra, trajekt přes Korintský záliv z Ria do Antiria, Nafpaktos a Delfy.

Co nebylo a být mělo? Vlak Odontotos rack railway Diakopto -Kalavrita, pochození v Kalavritě, kláštery. Místo toho jsem plně procítila specifika řecké veřejné dopravy, kdy nikdo neví, co, kdy a kam pojede, pokud to pojede. To, co načteš na internetu nebo dokonce přímo na zastávce je jen roztomilý předpoklad či ujištění, že v některé části roku to asi jezdí.

Počasí? Většinou slunečné na koupání. Poslední tři dny chladné, tak akorát na prohlídku Delf a aténských muzeí. Pro mě pěkné, ale holky z Nafpaktu říkaly, že to je nejhorší jaro za posledních 60 let.

Noclehy? V hostelech ve sdílených pokojích, kde jsem většinou byla sama. V Delfách v Camping Apollon, který tímto doporučuji. Úchvatné místo. V Nafpliu jsem strávila jedinou noc venku. Vybrala jsem překrásné místo pod skálou u moře. Obstálo před noclehem na hradbách.

Setkání? Tentokrát jich bylo dosti. Nejzvláštnější a nejprozářenější bylo setkání s pastorem Paulem a jeho ženou. Jeho prostřednictvím i s Bohem. Dál mě uchvátilo až pohltilo temperamentní trio Lena, Gina a Maria. Lena plná energie bez limitů zrovna sbírala odpadky, když jsem se jí zeptala na cestu. Krom dobrovolného sběru odpadků vlastní kavárnu, rozsáhlou rodinu a spoustu jiných zájmů, například přispívá do novin a zve potulné Češky na víno. Dokonce setkání se mnou zmínila v místním plátku. Gina je Kanaďanka s půlkou řecké krve, kultivovaná a krásná žena, t.č. pobývající na několikaměsíčním pobytu v Nafpaktu, páč je v důchodu. V Kanadě totiž státní zaměstnanci chodí v 55 letech. Další setkání proběhlo v Loutraki s německou rodinkou podobného nastavení jako je to moje. Na smutnější strunu zahrála v Aténách Joana (půl Řekyně, půl Ruska), která obývá sdílený pokoj v levném hostelu. Na rozdíl ode mě trvale, ne na jednu noc. Na rozdíl od spousty lidí v Aténách pod střechou, ne na ulici.

Náklady? Řecko je docela drahé, mnoho lidí to tam má opravdu těžké. Minimální mzda za hodinu jsou 3 e, ale náklady na život jsou vyšší než u nás. Celkově se vším všudy mi vyšel týden na necelých 13 tisíc, a to jsem se moc nerozjížděla. Letenky + bus z Vídně jsem musela přizpůsobit svému volnu, ale i tak jen něco přes 2 a půl tis. Místní doprava přes 2000, vstupné asi 1 a půl...

Itinerář: nějak nemám potřebu a čas ho rozebírat, protože místa, která jsem navštívila, zná každý. Podrobněji se rozepíšu přímo ve fotogalerii.


Dojmy, fakta, inspirace, itineráře
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky